štvrtok 18. marca 2010

Jemná farebná úprava fotografií.

Tento článok nie je pre profesionálnych retušérov, aj keď sa môžu inšpirovať ako doladiť výsledný efekt fotografie. Toto je pre všetkých, ktorí hladajú riesenie.

Popis ako retušovať a upravovať fotografie v PC v rôznych programoch sa popísalo veľmi veľa. Stačí otvoriť Google a mame statitisíce ponuk.

Problematika tlače fotografii v domácich podmienkach býva veľmi často nevyspytateľna. Každý má snahu vyhotviť si fotografie podľa možnosti čo najlepšie. Ako vieme farebný posun o 5% z niektorej farby RGB škály vie riadne vytočiť. Ak začneme potom experimentovať stáva sa, že minieme zbytočne veľa toneru ako aj papiera.

Farebná fotografia nebude dobre farebná ak sa pleť nepodobá na pleť. Na pleti vidíme každy odtieň, ktorý tam nemá čo hľadať. Ako ho odstrániť respektíve upraviť? O tom si povieme teraz. Ale nesmieme zabúdať, že kontrolovať výsledky treba za denného svetla.

Dá sa stým niečo robiť?

Áno dá. Využívam svoje poznatky z ešte archaickych čias mokrého procesu, ktorý bol veľmi náročny v domácich podmienkach. Problém bol vždy vyhotoviť štandart, ktorý sa dal použiť za akýchkoľvek podmienok. To znamená jednotne nafotografovať, jednotne zlaborovať a výsledok musel byť jednaky. Vužíval som to pri hromadnej výroby fotografii ako boli napr. svadby. Hrať sa s každou fotografiou by bolo veľmi náročne na čas a materiál. A potrebovali sme aj zisk :). Hrať sa s fotografiou bolo pre náročneho zákaznika alebo keď sa robili práce na výstavy.

Jedným z týchto štandardov bolo aj použite toľko zatracovanej tabuľky. Pri mokrom procese bola tabuľka vždy smerodatná ak sme nechceli mať veľký odpad materiálu. Keďže v súčasnej dobe upravujeme fotografie v RGB móde tak používam tabuľku pre aditívne miešanie farieb. Používanie tejto tabuľky mi pomáha obmedziť straty na materiáli a to je to podstatné. Keďže chcem mať štandartne vyhotovené fotografie v primeranej kvalite, teda lepšie ako v "labáku", musel som sa prispôsobiť. Neviem či to je nejaká profesionálna úchylka ale aj teraz nakupujem fotopapier jednej výrobnej šarže a tonery tiež. Treba si uvedomiť, že keď aj firmy sa snažia robiť podľa technológie, problém sú vždy nové vstupy. A výsledok môže byť odlišný. To je môj postoj a pokračujem ako za mokrej éry.

Ako vidíte v priloženej tabuľke nechal som si tam všetky tri stĺpce. Pri detailnej ukážke vidíme, ktorá farba prislúcha danému stlpcu. Tabuľka udáva zmenu v "color balance".

Týmto spôsobom si vieme jemne dofiltrovať fotografiu, kde odstraňujeme farebný odtieň, ktorý
tam nemá čo hľadať. Pri väčšom farebnom rozdiele používame násobok.

Teraz je len vás aby ste si vyskúšali jemne dolaďovanie farbnej škály na svojích výtvoroch.

















PS: Fotografujete portrét v červenom pulóvri a neviete sa zbaviť farebného závoju pod bradou? Fotografujete pod stromom a všetko je zelené? O tom ako fotografovať v takomto teréne si povieme inokedy. Hromadné spracovanie bude ľahšie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára